Jaka kasza jest najzdrowsza?

Kasza jest jednym z produktów, który można przygotować na obiad zamiast ziemniaków. Jest to bardzo zdrowy i odżywczy produkt, który poleca się rodzinie, dzieciom, a nawet osobom starszym. Jest kilka odmian kaszy, dzięki czemu każdego dnia można wybrać inny jej rodzaj. 

Zdrowotne walory kaszy

Kasza może być podawana na obiad praktycznie ze wszystkim, czy to z warzywami, czy rybą czy mięsem. Za każdym razem smakuje wyśmienicie, także z sosem, surówkami i jako potrawa zapiekana. Najbardziej znana to kasza jęczmienna, która jest drobną kaszą, używaną również jako dodatek do zup, szczególnie krupnika. Na drugie danie jest serwowana dzieciom z pieczonym mięsem oraz buraczkami na ciepło. Dorośli bardzo lubią kaszę gryczaną, która jest o wiele zdrowsza i bardziej gorzka w smaku. Kasza ma dużo witaminy B oraz mikroelementów, takich jak żelazo, potas czy mangan. Jest polecana dla osób odchudzających się oraz stosujących różne odmiany diety. Po rezygnacji z produktów węglowodanowych warto kupić różne rodzaje kasz. Najpopularniejsze w obecnych czasach to kasza jaglana, komosa ryżowa, kasza bulgur, orkiszowa, kuskus oraz amarantus. 

Kasza nie tylko na obiad

W związku z wieloma rodzajami kaszy, można ją serwować nie tylko na obiad, ale również na deser. W słodkiej postaci najbardziej będzie smakowała dorosłym oraz dzieciom kasza jaglana, z owocami, czekoladą lub w postaci wegańskiego budyniu. Przepisów na kaszę jaglaną jest mnóstwo, ponieważ księgarnie wydają dużą ilość książek na temat kaszy. Są tam przepisy z jakimi składnikami kaszę łączyć, by danie było sycące, a także jak wegetarianie mogą spożywać kaszę. Na obiad najlepsza jest kuskus, bulgur oraz orkiszowa, razem z warzywami na ciepło i delikatnym sosem. Natomiast na śniadanie do mleka roślinnego nadaje się komosa ryżowa, kasza jaglana, które są w smaku neutralne. Stąd też dodaje się do nich suszone owoce, rodzynki oraz zmielone orzechy, a także kakao. Śniadanie jest sycące, odżywcze i przede wszystkim ma dużą dawkę mikro i makroelementów.